Nedostatečná údržba dvorce

Milí tenisté,

jsou za námi dva týdny provozu, a i když jsme vás prosili o ohleduplnost k měkkému povrchu dvorce, vypadá východní polovina kurtu, jako by ji přeběhlo stádo buvolů. Už od prvních hodin hraní je v povrchu asi padesát hlubokých stop po podrážkách a navíc několik děr hlubokých snad čtyři centimetry. Je to důsledek špatné údržby nebo bezohledného pohybu po dvorci. Západní polovina kurtu je ve stavu, který odpovídá době a intenzitě hraní. I když to na suchém povrchu možná nevidíte, vše je zřetelné v průběhu kropení.

Musíme vás důrazně upozornit na to, že náš kurt má na povrhu jen asi dva centimetry silnou antukovou vrstvu, kterou nelze porušovat hlubokými vrypy bot, a musí být udržována rovná. Padesátiletému dvorci, který má horní vrstvu antuky deset centimetrů silnou, je to jedno, ale to je jiný příběh.


Pro základní údržbu a váš budoucí komfort při hře platí následující pravidla:

1. Používejte výhradně antukové boty s oblou hranou a jemným vzorkem v podrážce. V obchodě bývá označen jako „Clay“.

2. Fotbalový pohyb, tedy dlouhé kroky v plném běhu s plnou vahou na patách a na hranách, patří na hřiště nebo na pastvu. V plném běhu míč ani trefit nelze. Tenista tančí krátkými kroky po špičkách, jen tak se dá najít vhodné postavení k úderu.

3. Když uděláte větší díru do kuru, hned po výměně ji podrážkou opravte (zašlápněte, uhlaďte) - tak jako v golfu. Po zápasu už díru nenajdete nebo budete spěchat pryč z kurtu (viz dále).

4. Dodržujte vymezený hrací čas, jehož součástí je i čas na důkladnou základní údržbu, která má trvat asi 12 minut. Když přetáhnete do hracího času těch, kdo jdou po vás, řádnou údržbu nestihnete. Zůstanou po vás díry v kurtu, které ti, kdo hrají po vás, nebudou chtít spravit prostě proto, že před zahájením jejich hry tam „už byly“.

5. Hlavním úkonem údržby je použití hrabla. To je ta bílá lať z překližky na násadě, která slouží ke srovnání velkých nerovností povrchu. Pohyb hrabla je šikmo tam a zpět přiměřeným tlakem paží, abyste nevyvrátili hranu umělých lajn. Hrablo nelze vynechat. Jestli musíte údržbu z jakýchkoliv důvodů ošidit (čas, déšť), vynechte síťovačku.

6. Pokud víte, že vás z kurtu vyžene déšť, ukončete hru o pár minut dříve a srovnejte povrch alespoň hrablem. Déšť povrch vyžehlí místo správcova kropení. Zamoklé díry v kurtu už nikdo nesrovná!

7. Síťovačka slouží k urovnání sypkého materiálu po použití hrabla. Pohyb síťovačky musí pokrýt celý povrch (plevele, mech) a je dostředný, aby se antuka nehromadila na krajích. Hrablo v kombinaci se síťovačkou dokážou téměř vždy srovnat povrch, aby byl připravený k nakropení.

8. Kurt kropí správce, v jeho delší nepřítomnosti poučený kolega. Kropení slouží ke spojení sypkého materiálu, který se po hře a údržbě nahromadil na povrchu dvorce, s původním kompaktním povrchem. Správce očekává, že hráči předali ke kropení dvorec, na kterém proběhla údržba, v mezích možností rovný. Pokud se při kropení objeví zanedbané díry a rýhy v povrchu, správce s nimi bezprostředně už nic neudělá. Stojí ho většinou jen to zbytečnou práci navíc (viz dále).

9. Po kropení nebo po dešti je potřeba použít koště, které na rozdíl od síťovačky dokáže přemístit trochu materiálu z „vrcholů“ do „údolí“ a dokončit proces rovnání povrchu po herní údržbě. Koště také na krajích dvorce funguje jako prevence proti růstu plevelů a mechu.

10. Správce v intervalech asi dvou až tří týdnů dohází novou antuku do vyšlapaných míst, je to „miska“ od midlajny asi tři metry za základní čáru. To patří vedle doplnění sfoukané a splavené antuky k běžnému provozu a je s tím počítáno.

11. Pokud vzniknou v důsledku zanedbané údržby nebo bezohledného hraní v povrchu dvorce díry předčasně, musí je správce opravit dodáním nové antuky mimo plán. Antuku lze doházet jen plošně (i když díry v povrchu jsou jen lokální), každá oprava stojí minimálně pytel antuky (80 Kč), 2 x kropení (150 Kč) a 2 hodiny práce.

Prosíme vás, abyste si instrukce přečetli a potvrdili mailem, že jim rozumíte. Vyvěsíme je i v zádveří, aby vám byly k dispozici.

Děkujeme za pochopení.

 

Veronika a Pavel


Zpět do přehledu novinek

Kontakt
*
*
*
*
* Označené položky jsou povinné.
Vaše zpráva byla úspěšně odeslána.
Vaši zprávu se nepodařilo odeslat.